Newsletter duben – CSR – Společenská odpovědnost firem

CENTRUM ANDRAGOGIKY
newsletter duben2018

CSR – Společenská odpovědnost firem
Historické kořeny CSR (Corporate Social Responsibility) jsou datovány již od 19. století. Tehdy majitel ocelářské společnosti a velký filantrop Andrew Carnegie veřejně prohlásil, že úspěšní a bohatí jedinci mají morální povinnost podělit se o výsledky své práce s méně úspěšnými a nemajetnými. Připomeňme si ale, že už od středověku se odváděl takzvaný „desátek“, desetiprocentní daň církevním či světským autoritám, který byl v souvislosti s církví využíván jako jakýsi novodobý odpustek.
Co se týče současnosti, oficiální definice, co je vlastně CSR neexistuje. Sdružení Business Leader Forum CSR definuje jako „dobrovolný závazek firem chovat se v rámci svého fungování odpovědně k prostředí i společnosti, ve které podnikají“.  Evropská Unie CSR vnímá následovně – „Společenská odpovědnost firem je dobrovolné integrování sociálních a ekologických hledisek do každodenních firemních operací a interakcí s okolím“.
Jak se ke společenské odpovědnosti stavíme my v Centru andragogiky?  Není pro nás ani tolik důležitá správná definice, jako naplňování této myšlenky v praxi. Navíc v rámci firemního vzdělávání patří CSR mezi naše hlavní programy, a poskytujeme v tomto směru firmám komplexní poradenství. A abychom sami „nekázali vodu a nepili víno“, založili jsme v roce 2009 neziskovou organizaci Šance na vzdělání. Pomáháme tak formou konzultačních a vzdělávacích programů sociálně a zdravotně znevýhodněným osobám k sociálnímu i pracovnímu začlenění tak, aby se dokázaly integrovat do společnosti bez závislosti na druhých. Specializujeme se hlavně na zdravotně postižené, kterým změnila život pouhá setina sekundy. Pomoc potřebným a různými způsoby znevýhodněným lidem bereme jako jednu z nejstarších morálních odpovědností, a je pro nás samozřejmostí i proto, že víme, že každý z nás se může vlivem nešťastných okolností sám stát osobou s tělesným i mentálním znevýhodněním. Člověk s takovým postižením bývá dlouhodobě nebo dokonce i doživotně ze společnosti vyřazen. Stává se tak většinou proto, že se jeho okolí dostatečně nedokáže vcítit do jeho obtížné situace a pochopit ji. My se v rámci společenské odpovědnosti prostřednictvím Šance na vzdělání snažíme o to, aby tito lidé s naší pomocí našli opět smysl života, a dokázali se uplatnit v různých profesích. O tom, že se nám to daří, svědčí i vítězství v soutěži Národní cena za společenskou odpovědnost z roku 2012 nebo nominace na cenu Olgy Havlové od bývalé pacientky Rehabilitačního ústavu Kladruby. Obé nás nesmírně motivuje a zavazuje nejen k další práci, ale i k rozvoji nás samých i tématu společenské odpovědnosti.
Od ledna letošního roku jsme rozjeli projekt „Šance na restart“ pro OZP starší padesáti let z Hradeckého, Pardubického a Libereckého kraje. Jeho součástí je vzdělávací a poradenský program a také tréninkové zaměstnání. Jedna z úspěšných účastnic projektu jej ohodnotila slovy: “Setkání s lidmi se stejným postižením, kteří zvládli návrat na trh práce, pro mě bylo inspirací”. Velký úspěch má také rekvalifikační kurz „Chůva pro děti do zahájení povinné školní docházky“ zaměřený na ženy ve věku 55 až 64 let. Věříme, že jim absolvování kurzu otevře nové obzory, a umožní najít uplatnění v rodině, kde mají pracující rodiče problém skloubit práci s péčí o děti.
Téma společenské odpovědnosti je pro nás ve firmě naprosto zásadní a rádi bychom tímto článkem motivovali i ostatní. Protože když se každá firma v rámci firemní kultury zaměří na jakoukoli oblast v rámci společenské odpovědnosti, věříme, že se nám společně podaří udělat z tohoto světa dobré a snad i lepší místo pro ty, kterým to nebylo souzeno. Ráda bych v této souvislosti připomněla slova Jana Masaryka, který řekl: „Nikdo si nikdy nesmí myslet, že je něco víc nebo lepšího než ten druhý. Možná, že nosí lepší košili. Možná, že má větší bicepsy. Ale tohle všechno ho jenom zavazuje, aby toho udělal tím víc, pro ty s menšími bicepsy a s horší košilí.“
PhDr. Marie Jírů
majitelka Centrum andragogiky, s. r. o.

Připravujeme:


Zákoník práce

Zákoník práce – základní přehled nejdůležitějších institutů pracovního práva a jejich praktické použití
23.5.2018

VÍCE O AKCI


Pozor, změna směru: Nepřitahujte nové, ale udržte kmenové zaměstnance II

Pokračování lednové snídaně na toto témaTentokrát více do hloubky
Jste konfrontováni s vysokou fluktuací či nemocností? Přetahujete se s konkurencí o co nejlepší mzdy či benefity? Bojujete s minimální motivací lidí ve firmě? Odpovědí je zásadní změna dosavadního kurzu!
17.4.2018

VÍCE O AKCI


Co bylo dřív slepice nebo vejce? A co je důležitejší „soft skills” nebo „hard skills”?

Pokračování dubnové snídaně na toto téma
Tentokrát více do hloubky
Navazující, prohlubující workshop na předešlé téma: Co jej důležitější soft skills nebo hard skills? Budeme společně pracovat na sobě, na tom jak se naučit pozorovat své myšlenky a emoce a nenechat se jimi strhnout jako větrem vichřice. A pak litovat toho, co vichřice natropila.
Budeme se učit praktické metody jak toho dosáhnout, které si budeme společně zkoušet a sdílet zkušenosti.

31.5.2018

VÍCE O AKCI


SPOLEČENSKÝ VEČER S TOMÁŠEM SEDLÁČKEM

Tomáš Sedláček (1977) je autorem filozoficko-ekonomické knihy Ekonomie dobra a zla, která byla přeložena do 21 jazyků, v mnoha zemích se stala bestsellerem a získala významná mezinárodní ocenění. Ve věku 24 let se stal ekonomickým poradcem prezidenta Václava Havla, později také ministra financí.

Již 19. 6. 2018 jsme pro Vás v Centru andragogiky připravili přednášku s Tomášek Sedláčkem.

Po přednášce pro vás bude připraven raut španělské gastronomie a ochutnávka vína.

Využijte naši speciální nabídku!
Pokud si zakoupíte 2 vstupenky, za druhou zaplatíte jen 50%.

VÍCE O AKCI


Mluví personalisté řečí manažerů?

Jsem HR controlling, seznámíme se?
Aneb pokud chcete být opravdovým partnerem managementu firmy, musíte mluvit řečí jejich kmene… tedy řečí čísel.
Stále víc jsou personalisté konfrontování s dotazy jako: Jak vysokou máme fluktuaci/ retenci/ nemocnost? Jaká je návratnost investice do tohoto typu vzdělávání? Jaký je procentní nárůst odměňování na jednoho zaměstnance za minulý rok? Za jak dlouho se nám vrátí investice do nákupu HR software?
Personální controlling mění tzv. měkké ukazatele personálních činností na data podporující firemní strategii, plánování a hodnocení personálních procesů. Výstupy HR controllingu přispívají predikci budoucího vývoje společnosti v oblasti personálního řízení a tím výrazně snižují personální náklady.

27.6.2018
VÍCE O AKCI
 


 


Uspořádali jsme v centru Cihelna:

Promítání filmu Kluci z hor

Momentky z předpremiéry filmu Kluci z hor, které předcházela beseda s režisérem Tomášem Magnuskem. Film, který půjde do distribuce 3. května, vypráví příběh dvou chlapů žijících osamělý život v horách. V hlavních rolích excelují Martin Dejdar jako kuchař, a Jiří Lábus, v roli jeho postiženého strýce. Už teď se objevují recenze, ve kterých se píše, že to je Magnuskův nejlepší film se skvělým scénářem, vynikajícími hereckými výkony a podmanivou hudbou. Navíc setkání s Tomášem Magnuskem bylo velmi příjemné a inspirativní, je to nesmírně pracovitý chlapík a velký optimista. Bylo nám ctí ho u nás v Centru andragogiky přivítat. A že se mu tady líbilo, potvrzuje i fakt, že záběry z našeho prostředí uvidíte i v některém z jeho příštích filmů. Těšíme se na další spolupráci, Tomášovi přejeme, aby jeho film Kluci z hor oslovil co nejvíce diváků, a věříme, že excelentní výkony hlavních hrdinů neprojdou bez povšimnutí českých filmových kritiků a akademiků.

Co je důležitější „soft skills” nebo „hard skills”? A co bylo dřív slepice nebo vejce?

17. 4. 2018 se u nás v Centru andragogiky konala další z odborných snídaní, o které je velký zájem. Tentokrát lektorka Monika rozebírala téma – „Co je důležitější „soft skills” nebo „hard skills”? A co bylo dřív slepice nebo vejce?“ S podtitulem „Emoce jsou důležitou součástí lidské existence a nelze je tedy škrtnout, když podnikáme.“
A resumé? Účastníci se shodli, že jedno bez druhého prostě nejde a dobře nefunguje. A co se týče emocí, těm se vyhnout nedá, je ale potřeba s nimi neustále pracovat a neustále se v tom zlepšovat.
Moc děkujeme všem, kteří přišli, a také našim milým sponzorům, bez kterých by se pořádná a chutná snídaně neobešla – Rodinné farmě Kejklíček, Hradecké pekárně, a Liboru Novákovi a jeho Budějckým uzeninám z komína. Dobře si pochutnat a něco nového se při tom dozvědět je ten nejlepší začátek dne.

CELÝ ČLÁNEK

 

Cihelna nabízí:

CENTRUM EVENTU
Eventy a vzdělávání k sobě jednoznačně patří. Proto jsme se rozhodli nabídnout vám možnost uspořádat s námi nejen školení, ale nově také eventy!

Uspořádejte školení vašich zaměstnanců a následně jim dopřejte uvolnění v podobě eventů. Pomozte upevnit vztahy ve Vaší společnosti díky zábavně vzdělávacímu teambuildingu.
Naplníme Vaše představy bez starostí a problémů. Nemusíte zatěžovat své zaměstnance s eventy, a ti se tak mohou věnovat své práci naplno.

WEBOVÉ STRÁNKY


PRONÁJEM ŠKOLICÍCH PROSTOR
Reprezentativní budova školicího centra je vhodná nejen k pořádání školení, seminářů, ale i pro konference či přednášky a různé kulturní a společenské akce. Je koncipována přibližně až pro 100 účastníků. Využít lze konferenční prostory, pět školicích místností vybavené kompletní infrastrukturou moderních multimediálních systémů, variabilním systémem židlí a stolů, recepci a zázemí pro občerstvení účastníků školení, seminářů a konferencí. Variabilita místností, včetně vybavení a techniky umožňuje přizpůsobit prostory na míru jednotlivým požadavkům. Školicí prostory jsou řešeny bezbariérově včetně sociálního zázemí.

 

VÍCE INFORMACÍ ZDE


RODINNÉ FIRMY
Rodinné firmy jsou základem každé stabilní ekonomiky. Rodinné podnikání je založené na vysoké odpovědnosti ke svému okolí a respektuje tradice a původní produkty. Investice do těchto typů firem zůstávají v regionech a tvoří tak základní systém jejich obslužnosti. Rodinné firmy jsou kvalitními a stabilními dodavateli.
Centrum andragogiky s.r.o. se díky vlastním zkušenostem z rodinného podnikání zabývá podporou rodinných firem. Dlouhodobě spolupracujeme s Asociací malých a středních podniků a živnostníků ČR, momentálně na projektu „Rok rodinného podnikání 2018“.

VÍCE INFORMACÍ


U nás v kraji – reportáž z Centra andragogiky
Děkujeme Východočeské televizi za fajn reportáž U nás v kraji. Pokud jste ji ještě neviděli, je nejvyšší čas! 

REPORTÁŽ ZDE
PLÁNOVANÉ AKCE


PLÁNOVANÉ AKCE

Otevřené semináře

VÍCE INFORMACÍ ZDE >>

Kluby zlepšování

VÍCE INFORMACÍ ZDE >>

Společenské večery

VÍCE INFORMACÍ ZDE >>

Odborné snídaně

VÍCE INFORMACÍ ZDE >>

Škola personalistiky

VÍCE INFORMACÍ ZDE >>

Vzdělávání lektorů

VÍCE INFORMACÍ ZDE >>

Lektorské zkoušky

VÍCE INFORMACÍ ZDE >>

Nemáte možnost se zúčastnit ve stanovených termínech?
Máte u vás ve firmě víc zájemců o jedno téma?
Uspořádáme uzavřený kurz u vás pro vás!
Neváhejte nás kontaktovat!

obchod@centrumandragogiky.cz


Pokud máte jakýkoli dotaz nebo konkrétní vzdělávací potřebu, neváhejte nás kontaktovat.